underglass pokazy 3d2 galeria dla mediów kontakt live!

The UnderGlass

Znajdujące się w klatce schodów ruchomych Centrum Dziedzictwa Szkła w Krośnie malowidło 3D zatytułowane "The UnderGlass" jest pierwszym w Polsce trwałym trójwymiarowym obrazem wykonanym w zamkniętym pomieszczeniu. Ma on powierzchnię 80 m2 i powstał na podłodze pomieszczenia. Autorem "obrazu" jest Ryszard "Ryho" Paprocki – krakowski artysta i architekt – a jego tematyka koresponduje z profilem działalności Centrum i przedstawia produkcję szkła metodą tradycyjną, prowadzoną na dodatkowym, podziemnym poziomie budynku. Malowidło nawiązuje także do 90-letnich tradycji hutniczych Krosna.

Choć "The UnderGlass" stanowi realizację wpisującą się w nurt sztuki ulicy, jest jednak nietypowym jej przedstawicielem. W czasie pracy autor korzystał m.in. z renesansowych technik malarskich stosowanych przez samego mistrza Da Vinciego. To prawdziwe dzieło sztuki , a jednocześnie fantastyczna atrakcja dla turystów, gdyż "The UnderGlass" jest obrazem, po którym nie tylko można, ale trzeba chodzić! W kompozycji dzieła znajduje się kilka mostków, półek oraz wiszącą nad pracownią lina. Wszystkie one służą "zabawie" z malowidłem i to przed wszystkim na nich stawać powinny osoby pozujące do zdjęć.

Do zobaczenia w Centrum!

Uwaga! Zdjęcia należy wykonywać ze ściśle określonego punktu oznaczonego na podłodze. Fotografie wykonane z innych miejsc nie będą "działać", gdyż obraz będzie zdeformowany. Szczegółowa instrukcja "obsługi" dla fotografujących znajduje się przy wejściu na malowidło.

Ciekawostki dotyczące malowidła "The UnderGlass"

  • Powierzchnia malowidła – 80 m2
  • Czas pracy – 11 tygodni i 2 dni;
  • Ilość farb zużytych do wykonania malowidła – ponad 100 litrów;
  • Liczba planów, na których rozgrywa się "akcja" malowidła – 17;
  • Artysta przez większość czasu malował w pozycji klęczącej;
  • Mniejsze malowidło prowadzące do punktu, z którego należy oglądać pracę i wykonywać zdjęcia ma powierzchnię 8 m2 i jest czwartym w Polsce dziełem wykonanym w tej technice.

Malowidło dostępne jest w godzinach pracy Centrum! Można je sprawdzić TUTAJ